İzmit'te de güzel şeyler oluyor
Gezi den beri bu kadar heyecanlanmış mıydım bilmiyorum.
Twitter da gezinirken bir afiş dikkatimi çekti. Açtığım anda yakaladım, tanımadığım bu güzel çocukların coşkusunu.. Önce bir insan olarak sonra bir İzmit'li olarak ne kadar uzak kalabilirim ki?
Gezi olaylarından sonra Türkiye'de onlarca sayıda açılan gençlik muhalefeti ışığında Mersin'de, Denizli'de, Hopa'da, İstanbul'da ve daha bir çok yerde "Gençlik Kültür evleri" nin bir ayağı da doğup, büyüdüğüm kentteydi artık...
Gözlerim doldu, gurur duydum.
Afişi gördüğüm anda saate aldırmaksızın çevirdim telefon numarasını.
Karşımda Oğuzalp vardı. Konuşma sırasında aslında İzmit'li olmadığını, orada Üniversitesi öğrencisi olduğunu öğrendiğim bu 'güzel kardeşimin', arkadaşlarıyla birlikte neler yapmak istediklerini, hayatta nerede durduklarını konuştuk..
Coşkum daha da arttı. Neredeyse yalvarırcasına soracaktım, ' ben de dahil olabilir miyim?' Diye..
Ben sordum, Oğuzalp anlattı.. Herkese ama herkese kapısı açık Kocaeli kültür evinin.
Hatta çok samimi bir de davetleri var sizler için, 'neler oluyor?' diye merak eden herkese; "buyurun, dostluk sıcağında bir çay içmeye bekleriz" diyorlar..
Gidip, gördüğünüz an yakalıyor sıklıkla ıskaladığımız sıcaklık.
Gencecik gençler onlar ve sadece bu günün değil, yürekli, daha aydınlık yarınların temelini atan kişiler aynı zamanda..
"Mutluluğun" en fazla iki kişiyle olamayacağına, gezi olaylarında ve sonrasında hayatlarını kaybeden kardeşlerimizin gölgesinde, bir çok kişiye dokunacaklarına inanıyorlar..
Onlar düşünüyor, tartışabiliyor, üretebiliyor..
Evet, onlar devlet terörünün katlettiği Ethem için, Ali İsmail için, Mehmet için, Abdullah için,Medeni için, Ahmet için, Mehmet sarı için bir kütüphane ve film arşivi kuruyorlar ama daha fazlası da var, neler mi?
Paneller, söyleşiler, imza günleri, toplu dersler için oluşturdukları solunda yoğun bir şekilde faaliyetler yürütecekler, kurslar, turnuvalar, belki kendi imkanlarıyla hiç il dışı sınırının kokusunu dahi almamış çocuklar için geziler, onlar için kampanyalar, konserler ve daha niceleri..

Onlar hep bir fazlası için çabalayacaklar, inanıyorlar. Ben de inanıyorum.. İhiyaçları olan sadece destek olacak sizlerin "insan sesi."
Ve sözlerini şöyle sonlandırıyorlar;
Mesle kültür/sanat meselesi değil arkadaş. Mesele, hayatlara dokunmak, dokundukça çoğalmak..
Kocaeli sizi bekliyor. Hadi, gelsenize....
Daha fazlasını merak ediyorsanız işte adresleri;

Ömerağa Mah. Sanat sokağı Ertosunlar üstü kat: 3 41100 KOCAELİ/İZMİT

Facebook - Twitter/41kulturevi

Özlem Tultay

Her hakkı saklıdır. Köşe yazarlarına ait yazılar, yazarın adını da içerecek şekilde ve aktif olarak yayınlandığı sayfaya link verilmeden başka yerlerde yayınlanamaz.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

YAZAR HAKKINDA

Bayanlar baylar tanrı beni yaratırken ruhuma fazlaca aşk hallerini üflemiş ve 1985 yılının bir sonbahar sabahında hayatınıza bir yerlerden değmem için beni bu topraklara göndermiş. Yalnız bu geliş sanırım birilerini rahatsız etmiş ve beddua etmiş olmalı ki bu hayatta sadece 'iflah olmaz bir romantik' oldum çıktım. Eğitim, iş, hayat derken kendimi yazarken nefes alır buldum. Şimdi buradayım. Yazarken keyif aldığım kadar umarım sizlerde okurken keyif alırsınız.
Facebook'ta Paylaş
5 yıl önce
0 yorum