"2013" Oscarlarının İstatistiklere Yansıması
24 Şubat’ı 25’e bağlayan gece dağıtılan 85. Akademi Ödülleri, ya da bilinen adıyla Oscar, Oscar tarihi için bazı ilkleri de beraberinde getirdi. Anahatlarıyla ödüllerin, istatistiklere yansımasına bakalım şimdi:
1. “Argo”, Oscar tarihinin En İyi Yönetmen ödülüne aday olmadan En iyi Film seçilen dördüncü yapımı oldu. 1929 yılında dağıtılan ilk Oscar ödüllerinde En İyi Film seçilen “Wings-Kanatlar”, Yönetmen kategorisinde aday gösterilmemişti. Üstelik o sene, Dram Yönetmeni ve Komedi Yönetmeni olarak iki ayrı yönetmen kategorisi olmasına rağmen; “Wings’in yönetmeni William A. Wellman, adaylar arasında yer bulamamıştı

İkinci vaka fazla bekletmeden, 1932 yılında geldi. Edmund Goulding tarafından yönetilen “The Grand Hotel-Büyük Otel”, bırakın En İyi Yönetmen Oscarına aday olmayı, toplamda sadece 1 kategoride (En İyi Film) aday olup; bu adaylığı ödüle çevirdi. Film bu anlamda da tarihte bir ilki temsil ediyor hala.

“Argo” öncesi son vaka 1990 yılında tecelli etti. Bruce Beresford, “Driving Miss Daisy-Bayan Daisy’nin Şöförü” adlı yapımla aday olamadığı için; “Born on the Fourth of July-Doğum Günü 4 Temmuz” ile Oliver Stone, En İyi Yönetmen seçildi. “Driving Miss Daisy” ise 9 dalda aday gösterildiği ödüllerin, En İyi Filmle birlikte dördünü eve götürdü.

Aradan geçen 23 sene boyunca zaman zaman En İyi Film ve Yönetmen ödülleri farklı adreslere gitti. Ama Yönetmen Oscarına aday gösterilmemiş hiçbir filme En İyi Film payesi verilmedi. 2013 Oscarlarına yedi kategoride aday gösterilen “Argo”, büyük ödülle birlikte Uyarlama Senaryo ve Kurgu ödüllerini de evine götürürken; Özgün Senaryo, Ses Kaydı, Ses Kurgusu ve Yardımcı Erkek Oyuncu (ki en zayıf olduğu daldı) ödüllerini de dışarıya kaptırdı.

2. Ang Lee’nin “Life of Pi-Pi’ın Yaşamı” ile kazandığı En İyi Yönetmen ödülü, 3D bir filmin yönetmenine verilen ilk Oscardı. Bu kategoride daha önce “Avatar”ın yönetmeni James Cameron ve “Hugo”nun yönetmeni Martin Scorsese 3D filmleriyle yarışmış; ancak ilki ödülü eski eşi Kathryn Bigelow’a (The Hurt Locker), diğeri ise Michael Hazanavicius’a (The Artist) kaptırmıştı.

İkinci kez En İyi Yönetmen Oscarını kazanan Ang Lee, 2006 yılında büyük gürültü kopartan çalışması “Brokeback Mountain” ile de bu ödülün sahibi olmuştu. Ancak Lee’nin ödül aldığı her iki film de En İyi Film seçilmediler. (“Brokeback Mountain”, ödülü “Crash-Çarpışma”ya kaptırmıştı.)

3. Artık sağır sultanın da duyduğu üzere Daniel Day-Lewis, üç kere En İyi Aktör ödülü kazanan ilk aktör oldu. Oscar gecesine kadar 3 Oscarlı Erkek Oyuncu olarak bir tek Jack Nicholson mevcuttu. Ancak Nicholson’ın “Terms of Endearment-Sevgi Sözcükleri” ile kazandığı ödül, Yardımcı kategorideydi.

Day-Lewis daha önce engelli yazar Christy Brown’ı canlandırdığı “My Left Foot-Sol Ayağım” ve acımasız kapitalist Daniel Plainview’ı oynadığı “There will be Blood-Kan Çıkacak” filmlerindeki performanslarıyla En İyi Aktör seçilmiş, “In the Name of The Father-Babam İçin” ve “Gangs of New York-New York Çeteleri” filmlerindeki performansıyla da aynı ödüle aday olmuştu.

4. 2001 yılından önce En İyi Ses Efekti Kurgusu adıyla dağıtılan En İyi Ses Kurgusu kategorisinde de tarihte bir ilk yaşandı. Bu ödül ilk defa ikiye bölünerek, iki adet kazanan açıklandı. Bu ödülün bu yılki galipleri, “Skyfall” ve “Zero Dark Thirty” filmlerinin seslerini kurgulayanlar oldu.

5. Son olarak bir de olumsuz istatistik: “The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli”nden itibaren tam 10 kere Oscara aday gösterilen ve alanının en yetkin sanatçılarından olan, ünlü Görüntü Yönetmeni Roger Deakins; “Skyfall”daki çalışmasıyla bir sefer daha evine eli boş döndü.

Cömert Yağız

Her hakkı saklıdır. Köşe yazarlarına ait yazılar, yazarın adını da içerecek şekilde ve aktif olarak yayınlandığı sayfaya link verilmeden başka yerlerde yayınlanamaz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

YAZAR HAKKINDA

“Hayır film okuluna gitmedim, filmlere gittim” der Tarantino bir röportajında. Aynı yoldayız ama ben ilk Level’ı geçemedim henüz. İşte o Level konusundaki izlenimlerimdir bu köşede olacak olan. Level’ı geçene kadar buradayım, sonrasına bakarız.
Facebook'ta Paylaş
7 yıl önce
0 yorum