Korsanı Yok Eden Paylaşım
Kitap okuma alışkanlığı olan kişiler, kitaplarını birkaç yol ile temin ederler. Satın alırlar veya ödünç alırlar. Düzenli kitap satın almak, bir bütçe gerektirmektedir. Satın alma imkanı olanlar için en ideal yöntemdir. Hatta görece az bütçesi olan kişiler sahaflardan aradığı kitapları bulabilirler. Tabi buradan dizinsel bir yapı bulmak zor olabilir.
Kitaba ulaşmanın bir diğer yöntemi olan ödünç kitap, ya arkadaşlardan, ya da kütüphanelerden temin edilebilir. Kütüphaneler eşsiz bir kaynaktır. Belli bir dizin halinde bir çok kitaba ulaşmak mümkündür. Kütüphaneden alınan ödünç kitaplar, genellikle kütüphaneden dışarı çıkarılamadığı gibi, bazı kütüphanelerde, belirli bir gün içinde okunduktan sonra geri getirilmelidir. Arkadaşlarımızdan Ödünç kitap almak ta harika bir yoldur. Bu yöntemde, kitabı okumak için belirli bir süre veya yer konusunda herhangi bir kısıtlama olmaz. Kitabı okur sindiririz. Belki bir daha okuruz. Arkadaşımızın hassasiyeti ölçüsünde tabi. Kütüphanelere göre kitap kullanımı açısından sanki daha rahat bir yöntemdir. Bu yöntemin şöyle bir sorun vardır, kütüphaneler gibi geniş bir arşivi arkadaşlarımızda bulmayı bekleyemeyiz.

Şu bir gerçek ki, düzenli kitap okuyan kişiler kitaplara ulaşmak için maalesef daha ucuz olan korsan kitapları da tercih edebilmektedirler. Bu olması arzu edilmeyen bir durumdur. Burada kitap fiyatları daha düşük olsa belki herkes faydalanabilir ve korsan kitap üretip satanlar da iş yapamaz demek, bir anlamda korsan kitap gibi bir durumun, yani bozuk düzenin kurumlaştırılması anlamına gelebileceği unutulmamalıdır. Yani hırsızlığı hiçbir koşulda kabul etmek mümkün değildir.

Peki kitaba ulaşabilmek için, hem bürokratik sorunlar yaşamayacağım, hem geniş bir kütüphanem olacak, hem de rahat rahat okuyabileceğim ve hemen ve kısıtlı sürede geri vermek zorunda kalmayacağım bir yöntem var mıdır? Evet vardır. Geriver.com bunu mümkün kılacaktır. Kişisel olarak on veya yirmi arkadaşınızın kütüphanesine ulaşıp kitap ödünç alabiliyorsanız. Geriver.com size çok daha fazla kitapseverin kütüphanesinden, dostça kitap paylaşımı imkanı sunmaktadır. Her üye kendi kütüphanesinden yeni kitaplar ekledikçe, paylaşılan kitaplar ve paylaşacak kitapseverler artacak ve geniş bir arşive bürokrasi olmadan, dostluk eşliğinde ulaşabilmek mümkün olacaktır.

Korsan kitabın en önemli dayanağı ortadan kalkacaktır bu durumda. Kitaba ulaşabilmek için çalıntı mal satın almaktansa, bir kitapseverden ödünç kitap almayı tercih edebilirsiniz. Bu paylaşım kitabın ve kitabın oluşumu için emek vermiş yazar ve diğer yaratıcı kadronun da yarattığı değerin harcanmamasına yardımcı olacaktır.

Sağlıcakla kalın.
Facebook'ta Paylaş
Editör
7 yıl önce
0 yorum