Yükleniyor.. Lütfen bekleyin

İşlemi İptal Et

Yeni Konumlandırma

Jack Trout

Kitap Adı Yeni Konumlandırma
Yazar Jack Trout
Basım Yılı 1996 - Bu Kitap 24 yaşında
Yayın Evi Optimist
Kategori Başvuru - Kaynak

Bu kitap 1 kişide var

Üye İl İlçe Mesaj
denizhandere İstanbul Maltepe

Arka Kapak

Yeni bir ürün geliştirmeden eski ürününüze tekrar hayat vermeye ve markanızı kuvvetlendirmeye kadar pazarlamanın tüm dinamiklerinde başvurabileceğiniz bir kılavuz.

İş hayatının her alanında eski ve yeni bütün firmalar ve hatta sivil toplum örgütlerinden siyasi partilere kadar tüm kuruluşların kendilerini, ürünlerini ya da hizmetlerini konumlandırırken yararlanabileceği yaratıcı fikirler hazinesi.

Zihinleri olumlu yönde etkileyebilmek için zihnin niteliğini, işleyişini ve yapısını anlamamızı sağlayan eşsiz bir eser.

Jack Trout bu kitabında, ilk kez 1969’da geliştirdiği ve tüm dünyada geniş yankı uyandırmış olan konumlandırma kavramını güncelleştirmekte ve zenginleştirmektedir. Yeni Konumlandırma üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, zihin ve işleyişi ile konumlandırma sürecinde etkili olan beş zihinsel unsuru ele alıyor. İkinci bölüm, altı örnek-olay incelemesi temelinde kendinizi nasıl yeniden konumlandırabileceğinize ışık tutuyor. Son bölümde yazar 25 yıllık deneyimi ışığında işin püf noktalarını sunuyor.

Jack Trout, ABD Connecticut'ta kurulu bir pazarlama stratejileri firmasının başkanıdır ve şimdiye kadar çok-satan birçok kitap kaleme almıştır.

Kitapta sevdiğiniz karakterleri, sözleri ya da görüşlerinizi yorum olarak bildirebilirsiniz.

  • denizhandere : Zihinleri Fethetme Savaşı: Yeni Konumlandırma. Konumlandırma ürüne değil zihne yapılan bir şeydir. Pazarlamanın nihai savaş alanı zihindir; zihnin işleyişini ne kadar iyi anlarsanız, konumlandırmanın nasıl işlediğini de o kadar iyi anlarsınız. diye başlıyor. Jack Trout tarafından yazılan “Yeni Konumlandırma” kitabı. Kitap incelendiğinde, bir Mevlana söz ü geliyor akıllara “Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün.” Ancak gerçek şu ki, algı denilen şey, daha çok sizin dışınızda ve size atfedilen bir imajı yaşıyor ve yaşatıyor. Yani bir şey, birinin algısında nasıl konumlanmış ise, artık ne şekilde görünmeye çalışırsanız çalışın algı kilitlenmiş olarak yalnızca odaklandığı kadarını görüyor. Değişim ise kolay olduğu kadar zorluklarla da dolu. Bunu örnekler ile açıklıyor kitap, “bir zamanlar Chevrolet Amerika’nın aile arabasıydı. İyi, sağlam bir değerdi. Bu gün chevrolet büyük ya da küçük ya da pahalı bir spor araba, bir sedan, bir kamyondur. Chevrolet artık “Amerika’nın nabzı” olmaktan çıkmıştır. “ İnsan zihni, belli kurallar ve kısıtlara göre çalışır. İşte bu detayları bir pazarlama uzmanı gözüyle incelediğinizde, ihtiyacın dahi tanımının doğru yapılıp yapılmadığı konusunda kuşku ortaya çıkabilmektedir. Acaba ihtiyaç nedir. İhtiyacımız olan nedir? Yalnızca bende eksik olan mı? Bende eksik olan şey gerçekten benim ihtiyacım mı? Zihin bunu nasıl algılıyor. Bir Mevlana sözü olduğu söylenen “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” Sözü aslında bu kitabı biraz daha kolaylaştırabilir anlam olarak. Kitap bunu anlatıyor işte. Senin gerçek değerin, yani ürününün gerçek değeri kitlenin algıladığı ve zihinlerde konumlandırdığı kadar ve gibidir. Bu açıdan konumlandırmayı kontrol edebilmek için zihni anlamak ve buna göre eylem gerekir.
  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız yada kayıt olmalısınız