Yükleniyor.. Lütfen bekleyin

İşlemi İptal Et

Özgürlükler Hukuku

İbrahim Ö. Kaboğlu

Kitap Adı Özgürlükler Hukuku
Yazar İbrahim Ö. Kaboğlu
Basım Yılı 2002 - Bu Kitap 17 yaşında
Yayın Evi İmge Kitabevi
Kategori Başvuru - Kaynak

Bu kitap 2 kişide var

Üye İl İlçe Mesaj
denizhandere İstanbul Maltepe
İstanbul

Arka Kapak

Anayasa hukukunun başlıca işlevi otorite ve özgürlük dengesine ilişkin teknikleri geliştirmek ise, özgürlükler hukukunun ana ereği özgürlük ve eşitlik diyalektiğini kurmaktır.
Özgürlük bir yandan, her zaman her yerde ve herkes için geçerli dokunulmaz alanları güvenceler (işkence ve kötü muamele yasağı gibi); öte yandan hak ve özgürlükler konularına, öznelerine, kullanım ortamlarına ve koşullarına göre farklılaşır. Hukuk bunları sistematik bir biçimde düzenleme konusu yapar, gerektiği ölçüde kayıtlamalar öngörür. Hukuk önünde eşitlik, fırsat ve olanak eşitliğinin varlığı ölçüsünde sağlanabilir.
İnsan onuru kavramı ise, özgürlüğün temeli ve eşitliğin ölçütü olarak, özgürlük-eşitlik diyalektiğini kurar. Özgürlükler hukuku, ne özgürlüğü ne de eşitliği mutlak kavramlar olarak değerlendirir; fakat mutlak değer ve ölçüt olarak "insan onuru" her ikisi arasındaki dengeyi sağlamayan en elverişli kavramdır. Özgürlükler hukuku, genel kuramı, başlıca hak ve özgürlüklere ilişkin rejimiyle, ancak "insan onuru" temelinde inşa edilebilir.
Bu yapıt, uluslararası hakları ve karşılaştırmalı özgürlükler hukuku verileri ışığında, insan onuru temelinde özgürlük-eşitlik diyalektiğini kurma çabasını yansıtmaktadır.

Kitapta sevdiğiniz karakterleri, sözleri ya da görüşlerinizi yorum olarak bildirebilirsiniz.