HAYDARPAŞA GARI’NIN GİZLİ KORUYUCULARI
İçerik şu anda görüntülenemiyor
Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından projesi yapılan garın inşası sırasında yine Alman ustalar ve İtalyan taş ustaları çalışmıştır.


15 Kasım 1979 tarihinde ise Haydar Paşa mendireğinin biraz açığında akaryakıt yüklü “INDEPENDENTA” adlı tankerin diğer bir gemi ile çarpışması sonucu meydana gelen şiddetli patlama ve hararetten binanın “O LINNEMAN” usta tarafından gerçekleştirilmiş olan çok değerli kurşunlu vitrayları hasara uğramış ve bu olaydan sonra derhal aslına uygun olarak onarılmıştır. Vitrayların köşe bölgelere gelen bölümlerinde görülen aslan kafası figürü bir çok kişi tarafından fark edilmemektedir. Aynı zamanda duvarlarında bulunan ejderha desenleri ile Haydarpaşa garının oldukça farklı bir süslenme biçimi olduğu göze çarpmaktadır. Aslan başları’nın her hangi bir anlam taşıyıp taşımadığı konusunda ise net bir bilgiye ulaşılamadğıı gibi Alman kültürü içinde aslan deseninin bir çok alanda kullanılması ve vitrayların Alman bir vitray ustası tarafından yapılması konuya biraz ışık tutmaktadır.Haydarpaşa garı İstanbul’un sembollerinden biri haline gelmiş, özellikle de köyde kente göç döneminin önemli simgelerinden biri olmuştur.Haydarpaşa Tren Garı - Doğuya açılan kapı İstanbul Kadıköy semtinde bulunan Haydarpaşa Garı, Sultan 2. Abdülhamit döneminde, 1906 yılında başlayan çalışma 1908 yılında tamamlanmıştır. Anadolu Bağdat adındaki Alman şirketi tarafından yapımı gerçekleştirilen Haydarpaşa garı rivayete göre, Almanların Bağdat’da bulunan neft yağı, yani petrole ulaşmak için kullandıkları bir yoldur. Haydarpaşa garı İstanbul’un sembollerinden biri haline gelmiş, özellikle de köyde kente göç döneminin önemli simgelerinden biri olmuştur. Bir çok şarkıya ilham olan, bir çok film ve diziye ev sahipliği yapan Haydarpaşa Garı’nın özellikle merdivenleri adeta şiirsel bir görsel haline gelmiştir. Ayrılıkların, kavuşmaların, hüznün, mutluluğun ve genellikle acının ve ayrılıkların mekanı olmuştur. Kalabalığı tren sesleri, sırtında yatakları ve ellerinde valizleri ile gelen milyonlarca insanın üzerinden yürüyüp geçtiği mermer zeminler, aşınmış aşınmıştır. Zamana ve bunca yorgunluğuna rağmen yine ayakta Haydarpaşa Garı, Kasım 2001 tarihinde çatısının yanması ile bir darbe daha almıştır. Zaten yılların sembolik yapısı, artık yavaş yavaş emekliliğe hazırlanmaktadır. Son yangından sonra, hala çatısının yenilenmemiş olması, Haydarpaşa Garının yerine başka bir şeyler yapılabileceği söylentilerinin yayılmasına sebep olsa da, böyle bir mekan’ın yok edilebileceğine insan inanmak istemiyor.
Facebook'ta Paylaş
04.Ocak.2013 2010 Kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Dünya Kadınlar Günü
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
"11 Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali"
İstanbul Modern Sinema, 16-23 Mart tarihleri arasında bu yıl 11. yaşını kutlayan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl susturulan, görmezden gelinen kadınlara ithaf edilen festival, 19 ülkeden kadınlar ve filmlerine yer veriyor.
KADİM KARANLIK - İŞKENCE
İnsanlık suçu. İnsanlığın suçu. İşkence bir insanın başka bir insana yaptığı, maruz kalan kişiden bazı talep ve beklentilerin karşılanması itiraf almak, bilgi edinmek, cezalandırmak, korkutmak amacı ile yapılan fiziksel ve ruhsal acı verici eylemler. İşkence hakkında düşünürken, her türlü kötü ve aşağılayıcı muamele akıllara gelmektedir.
BEŞYÜZ YILLIK TÜRK KORKUSU - Herşey Türk İşi
"Mamma li Turchi!" – Anneciğim Türkler Geliyor- 15. Ve 16. Yüzyıllarda Kilise tarafından, Avrupa halkına yapay ve bilinçli olarak böyle bir korku yayılmasaydı, büyük olasılıkla Avrupa halklarının büyük bölümü, çökmüş feodalizm yerine Osmanlı saflarını tercih edecekti.
HAYDARPAŞA GARI’NIN GİZLİ KORUYUCULARI
Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından projesi yapılan garın inşası sırasında yine Alman ustalar ve İtalyan taş ustaları çalışmıştır.
MUTLU YILLAR
Ümit ediyoruz ki; 2013 yaşayan tüm insanlar ve bu dünyayı paylaştığımız tüm canlılar için güzel ve değerli olan herşeye ulaşıldığı, barış ve aydınlığın hakim olduğu bir yıl olur.
Sevgili Öğretmenim!.. Herşey için teşekkür ederim.
Her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 tarihinde “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanı verilmiştir. 1981 yılından bu yana her yılın 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanır
YİRMİ KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
191 Ülke tarafından kabul edilen sözleşme, çocukların, maruz kaldığı bu kötü muameleleri ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi koşullar sağlamak maksadı ile hazırlanmıştır. Toplam 54 maddeden oluşan bu sözleşmeye Türkiye 1990 yılında imza atarak taraf olmuştur.
-“Efendi!..” dedi. Mustafa Kemal… Sesi kızgın ve üzüntülüydü “Sen ne yaptın? Tüm bunlar olurken. Bu vatanı emanet ettiğimiz evlatlarımız ne yaptı? ”
Bütün gün konuşmaktan ve düşünmekten yorgun düşmüş, gözleri kan çanağına dönmüştü. Öfkeliydi. Çaresizlik ve her tarafına bir ağırlık vermiş olan atalet, vücudunu kaplayan bir sargı bezi gibiydi.
Cumhuriyetimizin 89. Yılı kutlu olsun
29. Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
NASA Uzay Fotoğrafları Sergisi
NASA Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi http://www.nasaimages.org/ adresinde birbirinden güzel uzay fotoğrafları yayınlıyor.
Kansas Şehir Kütüphanesi
ABD'nin Missouri eyaletindeki Kansas Şehrinde yapılan Şehir Kütüphanesi, kitaplardan oluşmuş gibi tasarlanıp yapılan ilginç cephesiyle dikkat çekmektedir.
Bu filmler sağlığa zararlı!
2011'de vizyona giren ve fazla gişe yapan genç ve çocukların da izleyebileceği yaş kategorisine uygun Hollywood filmlerinde 1 yıl öncesine oranla daha fazla sigara içildiği belirlendi.
Contemporary İstanbul Lütfü Kırdar'da!
Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 22-25 Kasım 2012 tarihlerinde sanatseverleri İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde buluşturuyor.
İnsanoğlu bin yıllardır mücadele ediyor...
İnsanoğlunun bin yıllardır yaşlanmaya karşı koyduğu mücadelede ilk kez umut veren bir gelişme kaydedildi. İ
Hayır için soyundular
Gönüllü bir grup maceracı çıplak bir şekilde yeraltı mağaralarına indi.
Erozyon Dede'ye Büyük Ödül !..
Erozyon Dede "Hayrettin Karaca"nın gurur gecesi...
'İnsan vücudu internete bağlanacak'
Akıllı telefonlardan arama motoruna bilişimin her alanında faaliyet gösteren Google, bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bir teknolojiyi olgunlaştırmak üzere.
Üsküp Kalesi Osmanlı ile buluşacak
Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan ve Balkanların en önemli kalelerinden biri olan Üsküp Kalesi'ne, Osmanlı dönemine ait eserlerin sergileneceği bir müze yapılacak.
FİLMEKİMİ
11. Filmekimi bu yıl da İstanbul sınırlarını aşarak Türkiye’nin 8 farklı şehrine sinemanın en iyi ve en güncel örneklerini götürüyor