Kızıl gezegenin sırrı
İçerik şu anda görüntülenemiyor
Hakkında bir çok teori bulunan marsın kızıllığı, bir zamanlar büyük bölümünün sularla kaplı olğu ve hatta mavi olduğuna dair bir sürü iddia öne sürüldü.


Bazı araştırmalar yaklaşık 3,5 milyar yıl önce sularla kaplı olduğunu ifade ederken, bu denizin marsta yarattığı şekiller ve deltalar olduğu söylendi. Bilim adamları, bu denizin nasıl olduda kaybolduğuna ilişkin net bir fikirleri yok. Güneş sistemininde dödüncü sırada bulunan marsta bir zamanlar aynı dünya gibi bir atmosfer olduğuna inanılıyor. Bir çok uydu ve keşif araçları ile yapılan incelemeler ve çekilen fotoğraflar bir çok konuyu aydığınlığa kavuşturuken, bir çok yeni soruyu beraserinde getirdi. Güney Amerika'da bir mikrobun marsta yaşayabileceği tespit edildi. Şu an için bunun dışında bilinen bir yaşam formunun, marsta yaşamasının mümkün olmadığı ifade ediliyor. 1960'lı yıllarda hem ABD hem Sovyetler Birliği buraya çeşitli araçlar gönderdi ama bu araçlar kayboyldu ve sırları halen çözülemedi. Daha sonra ısrarla yapılan denemeler sonuç verdi ve marsın kapıları açıldı. Ama orası ile ilgili çalışmaların içinde bulunan bir çok kişinin ortak kanısı, "sanki orada hiç bir zaman yalnız olamıyorduk, sanki bizi istemeyen birileri var" şeklinde idi. Özellikle yüz şeklinde görülen resimler, çok daha meraklı gözlerin buraya çevrilmesine neden oldu. Bir çok efsanevi teori üretildi. Sfenksler ile bağlantısı, piramitlerle bağlantısı kurulmaya çalışıldı. Bu gün halen gizemini koruyan kızıl gezengen ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
Facebook'ta Paylaş
16.Kasım.2012 1344 Kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Sessiz Gemi
Artık demir almak günü gelmişse zamandan, Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Kızıl gezegenin sırrı
Hakkında bir çok teori bulunan marsın kızıllığı, bir zamanlar büyük bölümünün sularla kaplı olğu ve hatta mavi olduğuna dair bir sürü iddia öne sürüldü.
Yine Ölür Bir Sürü Kelime...
Gün batışından sonra, zor yolculuklar olur bazen... İçin tam değilse unutuş öncesi... Ve unutmak için zorluyorsa adam kendini... Yüzlerce kelimeyi katleder... Yüzlerce beyin aksiyonu boşa gider... Yüzlerce savaş verir erkek erkeğe kendiyle...