Haliçe Boğaz Suyu Akacak
İçerik şu anda görüntülenemiyor
Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesini Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte açtı.
Oksijen miktarını arttırarak biyolojik çeşitliliği arttıracak dev yatırımla günde 260 bin metreküp Boğaz suyu Haliç’e verilecek ve Altınboynuz’un suyu yılda 3 kez yenilenmiş olacak.

Osmanlı Devleti döneminde beri konuşulan ve projelendirilen Haliç Su Tüneli projesi Başkan Kadir Topbaş’ın başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ tarafından 44 milyon TL harcanarak 3,5 yılda hayata geçirildi. Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesinin açılış töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kağıthane’de düzenlenen törenle yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Abdulkadir Aksu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, çok sayıda milletvekili, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

Umut kesilen Haliç yeniden hayat buldu

Kasımpaşa'da doğup büyüyen biri olarak Halic'in eski halini çok iyi bildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Meşhur haczedilmiş gemiler vardı. Kokudan geçilemeyen bir haliç vardı. Biz o zamanlar sandallarla bazen haliçteki vapurlarımızla karşıdan karşıya geçerdik. Bugünleri görmenin de hayalini hep taşırdık. Mevla böyle bir operasyonu yapma imkanını bize nasip etti. Gün geldi çattı biz bunları konuşmaya başladık” dedi.

Haliç'teki su derinliğinin 1995 yılında 52 santimetreye kadar düştüğüne dikkat çeken Erdoğan, şöyle konuştu; “Pek çok kişi Haliç'ten umudunu kesmişti. Bu işi bildiğini söyleyenler, akademisyenler bize hep bunu söylüyorlardı. Bize Haliç'i toprakla doldurmamızı tavsiye ediyorlardı. Eğer halici boşaltılsanız iki yaka bir araya gelir diyorlardı. Biz çalışmalarımızı başlattık. İnanmıştık. 'Biz halici kurtaracağız, yeniden eski ihtişamlı günlerine döndüreceğiz, altın boynuz haline getireceğiz' demiştik. Kolları sıvadık. Atalarımızın güzel bir sözü var. 'İman öyle bir şeydir ki tekeden bile süt çıkartır' O azimle, kararlılıkla bu yola girdik, Halicin çamurunu taş ocaklarına götürdük. Olmaz denilen oldu. Bir boru gidiş bir boru geliş o adeta petrol hatları gibi sıvılaştırılmış çamuru oraya taşıyoruz. Çamurunu orada bırakıyoruz suyunu tekrar halice pompalıyoruz. O günkü yüklenici firmayı da kutluyorum çünkü azimle onlar da çalıştılar. Şimdi orada büyük bir eğlence merkezi hazırlanıyor. 23 Nisan 2013'de orayı da açacağız.”

Kasımpaşa’dan Hasköy’e tünel yol…

Başbakan Erdoğan Haliç çevresinin güzelleşmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerinin altını çizerek, “Kasımpaşa'da Hasköy istikametine doğru gelirken orada bir tünel kazılıyor. Artık oradaki trafiği rahatlatacağız. Çift gidiş çift geliş iki tünel. Tersaneler bu noktada artık modern bir projenin uygulandığı yer olacak. Hasbahçe artık çok daha farklı bir işleve girecek. Bunları AK Parti iktidarı İstanbul'a kazandırdı. Bu tünel bittiğinde artık benim vatandaşım buradan aracı ile duble yoldan gidecek. Bu azmin işaretidir. Şimdi kuzey deniz saha komutanlığı restore ediliyor. Çevresi güzelleştiriliyor. Halici çok daha farklı göreceğiz bunun gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

Haliç'e Da Vinci köprüsü...

Haliç'te şu an 48 çeşit balık görüldüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sirkülasyon arttıkça süreç çok daha farklı hale gelecek. Bununla birlikte mevcut adacıklar tarih oldu. Bir tane tapulu ada var şuracıkta. İnşallah o adayı da belediye başkanımıza sordum. Orada Leonardo Da Vinci köprüsü projesi var. Şu anda hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Köprü tamamlandığında Haliç'in bir tarafından diğerine yaya olarak geçmek mümkün olacak. Piyerloti'ye çıktık. 'Piyerloti olmaz' dediler. İnanın oradaki tek tek gecekondu sahipleri ile pazarlık yaptık. Kamulaştırma için. Piyerloti ile ilgili pazarlıkları bitirdik. O binaları kaldırarak şu andaki Piyerloti'yi yaptık. İstanbul kirli havaya mahkumdu. O kirli havadan da doğalgaz ile kurtardık İstanbul'u. Gazeteler maske dağıtıyorlardı İstanbul'da. Hava kirliliği kalktı, İstanbul tertemiz oldu. Çöp dağları vardı. Çöp dağlarından da İstanbul'umuzu kurtardık. Dünya sayılı temiz şehirlerden bir tanesi haline getirdik. Susuzluk almış başını gidiyordu. Banyolardaki küvetler kullanma suyu için dolduruluyordu. Istıranca dağlarından İstanbul'a tünellerle su getirdik. Artık İstanbul'un su sorunu da yok”

Rami Kışlası Türkiye’nin en büyük kültür merkezi olacak

“İstanbul'un bu en güzel bölgesini kurtarmakla şehre kattığımız değerin karşılığını hesaplamanın mümkün olmadığına inanıyorum” diyen Erdoğan, "İstanbul'u bir dünya markasına dönüştürmek için çabalarını süreceğini ifade etti. Başbakan Erdoğan, Rami Kışlası'nın Türkiye'nin en büyük kültür merkezine dönüştürüleceğini müjdeleyerek, "En önemli hedefimiz bu. Orada en büyük kütüphaneyi de kuracağız. Orada çeşitli sanatçılar yetiştirilecek. Böyle bir imkanı rami kışlasında inşallah gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Haliç'teki evlerin değeri 5 kat arttı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Haliç’in dünyaya örnek bir proje olduğunu belirterek, Haliç'te birikmiş 5 milyon metreküp çamuru pompalarla Alibeyköy'deki bir taş ocağına taşındığını anlattı. Haliç'in kurtuluşunda son adımın yaşandığını ifade eden Bakan Eroğlu, şöyle konuştu;

“1994 seçimleri bir dönüm noktası oldu. Ama Sayın Başbakanım sizin 1995'te bürokratlara talimatınız, ''Haliç'i kurtarın'' oldu. O tarihten itibaren 3 büyük çalışma yapıldı. Haliç'in bütün çamurları alındı. Haliç'teki çöpler toplandı, lağım ve çamur suları arıtılarak denize tekrar verildi. İşte bu 3 dev adım emirleriniz üzerine gerçekleştirildi. Bütün atıklar düzenli toplanıp yakılmaya başlandı. Haliç çöplerden kurtuldu. Kuzey ve güney Haliç projeleri tamamlandı. Emirleriniz üzerine Kemerburgaz'dan başlayarak, Kağıthane, Beyoğlu, Dolmabahçe'den Baltalimanı'na kadar bütün atık su kolektör ve tünellerini inşa ettik. Hatta sizin de iştirakinizle deniz deşarj sistemini de Baltaliman'ında yürürlüğe girdi.”

Haliç'in bir kültür merkezi haline dönüştürüldüğünü belirten Eroğlu, Haliç'in çevresindeki arazilerin değerinin 20, evlerin değerinin ise 5 kat arttığını ifade etti. Bakan Eroğlu, Haliç'te yaptığı çalışmalardan dolayı dönemin hükümetinin kendisi hakkında dava açtığını kaydederek, “Yeşillendirdiğim bir alan için maalesef Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandım. İstanbul'a yapılan bu hizmetler neticesinde hükümet bize engel çıkarıyordu. Halkalı'daki çöplüğe İBB çöpleri dökemesin diye asker dikilmişti. Istranca'daki derelerden su getirmememiz için bizim önümüzü kesmişlerdi. Başbakanım siz talimat veriyorsunuz hiç ayrım yapmadan bütün belediyelere her türlü desteği veriyoruz, eşit davranıyoruz” şeklinde konuştu.

Haliç’in suyu yılda 3 kez yenilenecek

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Sarıyer’den alınan deniz suyunu 5 kilometre uzunluğunda, 2,2 metre çapında tünel ve terfi merkezleriyle Haliç’e ulaştıran Haliç Su Tüneli projesinin, Altınboynuz’daki oksijen miktarının artmasıyla biyolojik çeşitliliği arttıracağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlatılan Haliç Çevre Koruma Projesi'nin, 3,5 yıl önce startı verilen "İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su verme" aşamasının da tamamlandığına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, Kâğıthane Deresinin Haliç'e doğru uzandığı, Osmanlı peyzaj mimarisinin ilk örneklerinden sayılan Sadabat’ın tarihi güzelliğine yeniden kavuştuğunu kaydetti.

Tamamlanan projeyle Kâğıthane Deresi'ne günde 260 bin metreküp Boğazın temiz suları pompalanarak Haliç’te temiz su sirkülasyonu sağlanacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Boğaz suyu, Haliç’teki çözünmüş oksijen miktarını artırarak biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlayacak. Bir zamanlar kötü kokusuyla yanına yaklaşılamayan Altınboynuz, birçok balık türünün yaşadığı, kültürel ve spor etkinliklerinin yapıldığı bir alan halini almış olacak” diye konuştu.

Sadabat aslına döndü

İstanbul'a güzel izler bırakan projeyle Sadabat'ın yeniden kendisine döndüğünü ifade eden Topbaş, şöyle konuştu; “Belediye başkanlığı döneminde başlayan çalışmalar sürecinde, bataklığa dönüşmüş Haliç'in 11 farklı projeyle kademeli olarak bu güne gelmesine vesile olduğu için, Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Altyapıdan ulaşıma, sağlıktan çevreye her alanda İstanbul değişime ve dönüşüme sahne olmakta. Tarihiyle geçmişiyle yeniden buluşan bir İstanbul'la birlikteyiz.”
İstanbul’u 150 yıl önce terk eden lalelerin evine geri döndüğünü hatırlatan Topbaş, şöyle devam etti; “Dev akvaryuma dönüşen Sadabat, hem bir mesire alanı hem bir kültür alanı olarak İstanbullu'nun yaşamına katılmakta. Ne tesadüf ki 21 Ekim 1908'de bölgeden çekilen bir kartpostal bugünleri gösteriyor adeta. Ve tam 104 yıl sonra yeniden Sadabat'la buluştu. Bundan sonraki tarihe tablo olacak fotoğraf kadrajlarıyla yeniden buluşacak, yeni bir süreci başlattık. Bu proje, aynı zamanda çok önemli bir çevre projesidir. Dolapdere, Baruthane Deresi, Küçükköy Deresi, Cendere ve Haliç'i besleyen Çağlayan Deresi'nin kuruması üzerine Haliç'teki yaşam kentsel ve sanayi atıklarıyla birlikte sonlandırdı. O süreçten bugüne kadar çok ciddi bir çalışma sayın Başbakanımızla birlikte başlatılarak, bugüne geldi. Haliç'e giren suyla birlikte buradaki balık sayısında ciddi bir artış var. Bundan böyle Sadabat'a güneş farklı doğacak. Bir gümüş rengini andırdığı için döneminde önemli etkinliklere sahne olan bu Sadabat ve bu dere aynı ışığıyla yine gümüş rengiyle yansımaya başladı.”

Haliç’e bugüne kadar 758 milyon dolar harcandı

“İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su verme” çalışması kapsamında Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasında 5 kilometre uzunluğunda 2,2 metre çapında tünel yapıldı. Deniz suyu, 21 m derinlikten Ayazağa Deresi’ne pompa ile aktarılarak günde 260 bin metreküp Boğaz suyu Haliç’e akmaya başladı. Dev çevre yatırımıyla Haliç’in suyu yılda 3 kez yenilenecek. Haliç’teki su sirkülasyonu ve ekolojik yaşam kalitesi artacak. Haliç Çevre Koruma Projesi’ne bugüne kadar 758 milyon dolar harcandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde, 1995 yılında başlatılan proje kapsamında, Haliç'in kıyısındaki sanayi tesisleri kaldırıldı, Haliç'in her iki yakasına atık su toplama kolektör ve tünelleri yapıldı, atık suyun Yenikapı ve Baltalimanı arıtma tesislerine ulaşması sağlandı.

Proje ile Haliç'in dibinde koku yapan 5 milyon metreküp çamur çıkartılarak, çamurun depolandığı 180 bin metrekarelik alanda ''Disneyland'' benzeri bir tema park kuruluyor. Tarihi Rami Kışlası kültürel amaçlı hizmet verecek şekilde restore edilirken, kentsel sit alanı ilan edilen Sadabat mesire alanındaki yaklaşık 10 tarihi yapı da ihya edilecek.

Kaynak:http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=20686

Facebook'ta Paylaş
23.Ekim.2012 2069 Kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Haberler

İSTANBUL, SİS VE TEVFİK FİKRET
Çankırı’nın Bayramören İlçesinin Dalkoz Köyünde doğan Tevfik Fikret, İstanbul’a yerleşmiş ve orada Osmanlı İmparatorluğunun zor günlerinde yaşamıştır. Servet-i Fünun Edebiyatının liderlerinden olan Fikret, ilericidir. İlk Türk çocuk şiiri Şermin’in yazarıdır. Öğretmenlik yaptığı dönemde önemli başarılara imza atmış adeta efsaneleşmiştir.
EN GÜZEL RUBAİLER VE EN TEHLİKELİ KİŞİLER
Nişaburlu Hayyam, büyük Selçuklu veziri Nizamül-Mülk ve adı geçtiği yerlerde dehşet ve korkudan insanları titreten Hasan Sabbah’ın dostluğu. Rivayet içinde yine aşk ve ayrılık acısı var. Rubailer ve yıldızlar var. Gazali ile Hayyam arasında yaşananlar var.
Budur “İstanbul’da Yaşamak”
“İstanbul da yaşamak nedir?” diye sorduk. bir sürü cevap aldık. Bundan sonrada bu soruyu sormaya ve cevapları yayınlamaya devam deceğiz.
Kestane kebap, yanında bir kitap...
Havalar soğuduğu zaman, kestaneler ısınmaya başlar. Ortadan çizildikten sonra, ızgarada veya evlerde haşlama. Sıcak kestaneleri, elimizde hoplata hoplata kabuklarından ayırmak, onca yanmaya rağmen o lezzete ulaşmak için gösterdiğimiz gayretin sonucudur.
Unutulmaz Replikler
Türk ve dünya sinemasının en unutulmaz replikleri... İnternette şöyle bir araştırma yapınca karşılaştıklarımız ve aklımza gelen unutmadığımız replikler.
Haliçe Boğaz Suyu Akacak
Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesini Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte açtı.
“Panik Butonu” Uygulaması 18 Ekim'de Başlayacak
Bakan Fatma Şahin, kadına şiddeti engellemeye yönelik teknik takip sisteminin pilot uygulamasının, 18 Ekim'de Bursa ve Adana'da başlayacağını belirtti.
İstiklal'de Sonbahar Geceleri
İstiklal'de sonbahar geceleri rengarenk. Tatilin bitişi, okulların başlaması ile birlikte, İstanbul ve İstiklal daha da kalabalık günler geçirmeye başladı.
Güneşi alkışlarla uğurlayan tepe
Ayvalık, Şeytan Sofrasında, güneşin batışını izlemek için gelen yüzlerce kişi, güneşi uğurlarken izlediği bu görsel şöen ile adeta büyüleniyor.
Gülhane Parkı. Tarihi yarımada’da bir nefes!..
Tarihi, kalabalığı, elektriği, hareketi, devinimi ile hiç bitmeyen yaşam filmi gösteren dersaadet, yeni adı İstanbul. İlk haliyle İstanbul diye anılan tarihi yarımadadaki yaşam hızının tam orta yerine kurulmuş güzelim Gülhane parkı.
YouTube Türkçe Oldu
Uzun süredir beklenen durum gerçekleşti ve Google, YouTube'a da Türkçe dil desteğini getirdi. Peki çeviriler yeterince başarılı mı? Tüm detaylar haberimizin içerisinde.
2. UIuslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali başladı!
Bu yılki teması "Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık" olan 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin açılışı yapıldı.
Yamaç Paraşütü
Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980'li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türü
Rafting nedir?
Rafting, raft adı verilen botlarla, tepesi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur
Gangnam dansıyla babasını da ihya etti
Son dönemin Koreli fenomeni şimdide hisse senedi piyasalarını sallıyor. Güney Koreli PSY’nin önlemez yükselişi sürüyor.
Meydanlara çağrı
30 Eylül Pazar günü saat 14.00'te kimseye randevu vermeyin. Çok önemli bir şey yapın...HAYTAP, hayvanseverleri 30 Eylül'de meydanlara çağırıyor!
‘Alo 147’ umut oldu
Okula gidemeyen kızlara ‘Alo 147’ umut oldu