“Panik Butonu” Uygulaması 18 Ekim'de Başlayacak
İçerik şu anda görüntülenemiyor
Bakan Fatma Şahin, kadına şiddeti engellemeye yönelik teknik takip sisteminin pilot uygulamasının, 18 Ekim'de Bursa ve Adana'da başlayacağını belirtti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği'nce düzenlenen ''Özel Sektör ve Kamu İşletmelerinin Üst Yönetiminde Kadın Temsili Uluslararası Toplantısı''ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özellikle mahkemenin evden uzaklaşma kararı verdiği, eve yaklaşmaması gereken bireyle ilgili konularda her vakaya bir polis görevlendirme imkanının olamayacağına dikkati çeken Bakan Şahin, ''Teknik takiple her vakanın başına bir polise gerek kalmayacak. Buton sistemi sayesinde süreç söz konusu bireyin eve yaklaştığı zaman kadının yeni kurulan teknolojik altyapıyla ilgili birimlere haber vermesiyle çalışıyor'' diye konuştu.

Konuyla ilgili çalışmaların dünyadaki örnekleri incelenerek tamamlandığını ifade eden Bakan Şahin, şunları kaydetti:
''İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzle şu an Bursa ve Adana'da 150 butonu 155 hattına entegre ederek, bağlantısını sağladık, altyapısını oluşturduk. Ekiplerimiz iki şehirde çalışmalarını sürdürüyor. Hem bu işi yapacak personelin eğitimiyle uğraşıyor hem de teknolojik olarak bu bağlantının takibi ve uygulamasına yönelik çalışıyorlar. Ayın 18'inde Bursa'da bunun tanıtımını yapacağız. Pilot çalışmanın sonunda da görülen eksiklikleri gidereceğiz''.

Bakan Şahin dağıtılacak butonların kolyelerin üzerine entegre olup olmayacağı sorusuna da ''Buton şeklinde olacak. Kadınların çantasında taşıyacağı buton şeklinde... Ama değişik modelleri de uygulama başladığı zaman deneyebiliriz. Bir cep telefonunun yarısı büyüklüğünde bir buton olacak'' yanıtını verdi.
Kaynak: http://www.aile.gov.tr/tr/haberler/s/545

Facebook'ta Paylaş
18.Ekim.2012 1250 Kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Haberler

İSTANBUL, SİS VE TEVFİK FİKRET
Çankırı’nın Bayramören İlçesinin Dalkoz Köyünde doğan Tevfik Fikret, İstanbul’a yerleşmiş ve orada Osmanlı İmparatorluğunun zor günlerinde yaşamıştır. Servet-i Fünun Edebiyatının liderlerinden olan Fikret, ilericidir. İlk Türk çocuk şiiri Şermin’in yazarıdır. Öğretmenlik yaptığı dönemde önemli başarılara imza atmış adeta efsaneleşmiştir.
EN GÜZEL RUBAİLER VE EN TEHLİKELİ KİŞİLER
Nişaburlu Hayyam, büyük Selçuklu veziri Nizamül-Mülk ve adı geçtiği yerlerde dehşet ve korkudan insanları titreten Hasan Sabbah’ın dostluğu. Rivayet içinde yine aşk ve ayrılık acısı var. Rubailer ve yıldızlar var. Gazali ile Hayyam arasında yaşananlar var.
Budur “İstanbul’da Yaşamak”
“İstanbul da yaşamak nedir?” diye sorduk. bir sürü cevap aldık. Bundan sonrada bu soruyu sormaya ve cevapları yayınlamaya devam deceğiz.
Kestane kebap, yanında bir kitap...
Havalar soğuduğu zaman, kestaneler ısınmaya başlar. Ortadan çizildikten sonra, ızgarada veya evlerde haşlama. Sıcak kestaneleri, elimizde hoplata hoplata kabuklarından ayırmak, onca yanmaya rağmen o lezzete ulaşmak için gösterdiğimiz gayretin sonucudur.
Unutulmaz Replikler
Türk ve dünya sinemasının en unutulmaz replikleri... İnternette şöyle bir araştırma yapınca karşılaştıklarımız ve aklımza gelen unutmadığımız replikler.
Haliçe Boğaz Suyu Akacak
Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesini Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte açtı.
“Panik Butonu” Uygulaması 18 Ekim'de Başlayacak
Bakan Fatma Şahin, kadına şiddeti engellemeye yönelik teknik takip sisteminin pilot uygulamasının, 18 Ekim'de Bursa ve Adana'da başlayacağını belirtti.
İstiklal'de Sonbahar Geceleri
İstiklal'de sonbahar geceleri rengarenk. Tatilin bitişi, okulların başlaması ile birlikte, İstanbul ve İstiklal daha da kalabalık günler geçirmeye başladı.
Güneşi alkışlarla uğurlayan tepe
Ayvalık, Şeytan Sofrasında, güneşin batışını izlemek için gelen yüzlerce kişi, güneşi uğurlarken izlediği bu görsel şöen ile adeta büyüleniyor.
Gülhane Parkı. Tarihi yarımada’da bir nefes!..
Tarihi, kalabalığı, elektriği, hareketi, devinimi ile hiç bitmeyen yaşam filmi gösteren dersaadet, yeni adı İstanbul. İlk haliyle İstanbul diye anılan tarihi yarımadadaki yaşam hızının tam orta yerine kurulmuş güzelim Gülhane parkı.
YouTube Türkçe Oldu
Uzun süredir beklenen durum gerçekleşti ve Google, YouTube'a da Türkçe dil desteğini getirdi. Peki çeviriler yeterince başarılı mı? Tüm detaylar haberimizin içerisinde.
2. UIuslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali başladı!
Bu yılki teması "Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık" olan 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin açılışı yapıldı.
Yamaç Paraşütü
Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980'li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türü
Rafting nedir?
Rafting, raft adı verilen botlarla, tepesi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur
Gangnam dansıyla babasını da ihya etti
Son dönemin Koreli fenomeni şimdide hisse senedi piyasalarını sallıyor. Güney Koreli PSY’nin önlemez yükselişi sürüyor.
Meydanlara çağrı
30 Eylül Pazar günü saat 14.00'te kimseye randevu vermeyin. Çok önemli bir şey yapın...HAYTAP, hayvanseverleri 30 Eylül'de meydanlara çağırıyor!
‘Alo 147’ umut oldu
Okula gidemeyen kızlara ‘Alo 147’ umut oldu